Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Nauka o bursztynie. Warsztaty w muzeum

Krzysztof Napierski / 01 lutego 2019

W ramach zimowych ferii miejskie instytucje przygotowały wiele ciekawych zajęć dedykowanych szkolnej młodzieży. W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej najmłodsi do 9 lutego mogą wziąć udział w „bursztynowych warsztatach” i zwiedzić wystawę, która niedawno zagościła w naszym muzeum.

Do tej pory (1 lutego) były już dwie edycje warsztatów.  Młodzież po świecie bursztynu oprowadziła Mirosława Wilamowska – pracownik działu przyrody w muzeum. Dzieci miały okazję obejrzeć edukacyjny film, poznać genezę bursztynu, jego pochodzenie, występowanie oraz przyjrzeć się eksponatom na wystawie. Nie zabrakło również naukowych eksperymentów. Dzieci za pomocą dwóch szklanek z wodą, kawałkiem bursztynu i kilkoma łyżkami soli przekonały się, że bursztyn w słonej wodzie utrzymuje się na jej powierzchni, natomiast w wodzie słodkiej idzie na dno jak kamień… a może raczej jak bursztyn. Poprzez potarcie kawałka bursztynu o sweter i naelektryzowanie go przekonywali się również, że przyciąga on kawałki pociętej bibułki jak magnes. Pracownik działu edukacji, Katarzyna Skorupa-Malińska przeczytała szkolnej młodzieży baśnie i legendy związane z bursztynem.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na wykorzystanie swoich umiejętności plastycznych. Zadaniem dzieci było pokolorowanie obrazków, oraz za pomocą kleju, kartonowego szablonu i pociętej w kawałki bibuły wykonanie „prawdziwej” bursztynowej korony, której nie powstydziłby się sam Fryderyk I Hohenzollern.

Ciekawostka: ów pruski monarcha panujący w XVII w.  tak bardzo upodobał sobie bursztyn, że zamówił u gdańskich rzemieślników wykonanie z niego całej komnaty, która poprzez różne koleje losu przepadła bez wieści. Historycy i poszukiwacze skarbów od lat podejmują wysiłki w celu jej odnalezienia – bezskutecznie. Pozostaje jednak nadzieja, że jeśli legendarna komnata się nie odnajdzie, uczestniczące w warsztatach dzieci wykonają jej kopię.

MP / UMM

Obrazki galerii: