Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Co robią małże w mławskich wodociągach? Oni już wiedzą!

Krzysztof Napierski / 10 maja 2019

We wtorek 7 maja na dzień otwarty zaprosiła mławian Stacja Uzdatniania Wody przy ul. Padlewskiego. Wśród osób, które skorzystały z możliwości przyjrzenia się z bliska technologii oczyszczania H2O i poznania pracujących dla „WOD-KAN”-u małży, znalazły się przede wszystkim dzieci z miejscowych szkół i przedszkoli.

Po stacji oprowadzili ich i odkryli kilka „tajemnic” związanych z procesem uzdatniania wody przedstawiciele Zakładu Wodociągów, Kanalizacji I Oczyszczalni Ścieków „WOD-KAN” Sp. z o.o. w Mławie z prezesem Markiem Dusińskim na czele oraz poznańskiej firmy PROTE Technologie dla Środowiska Sp. z o.o. z kierownikiem działu badań i ochrony wód Dariuszem Ligockim, który wyjaśniał zwiedzającym, co w stacji uzdatniania robią małże. Zarówno dzieci, jak i dorośli, z zainteresowaniem słuchali  fascynujących opowieści o wykorzystywaniu nowoczesnych technologii służących zapewnieniu mieszkańcom czystej wody o wysokich właściwościach zdrowotnych. Na koniec wycieczki zwiedzający otrzymywali pamiątkowe zestawy gadżetów.

Przypomnijmy, że w Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Padlewskiego, w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus). Do każdego z tych osobników został „przytwierdzony” elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało „WOD-KAN” o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej. Obsługą systemu zajmuje się firma PROTE z Poznania.

Dzień otwarty SUW zorganizowano w ramach kampanii „Nie lej wody” realizowanej przez Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnię Ścieków „WOD-KAN ” Sp. z o.o. w Mławie pod patronatem Burmistrza Miasta Mława.

KN / UMM

Obrazki galerii: